Nova Slovenija po anketi Financ spet v parlamentu

DELI:
25.09.2009, NSi
Podpora Pahorjevi SD je septembra zrasla za 2,5 odstotne točke (na 24,3 odstotka) in tako je SD po treh mesecih Janševega primata spet za tri točke v vodstvu pred SDS (21,2 odstotka). Anketa pa tudi kaže, da so Pahorjevi volivci precej bolj nezadovoljni s svojim materialnim položajem kot Janševi, kaže anketa Episcentra, objavljena v Financah.

Podpora SDS, ki zadnje mesece očitno ni bila dovolj glasna in opazna, je septembra sicer zdrsnila za 2,4 odstotne točke. Spomnimo, še junija je bila kar dobrih 32 odstotkov, tako da je bila za 12 točk pred SD, ki je imela takrat le 20-odstotno podporo. Razlika se je nato manjšala vse do septembrskega preobrata in vodstva SD.

Na tretje mesto s 6,6-odstotno podporo anketiranih se je prebila SNS Zmaga Jelinčiča. LDS Katarine Kresal je zdrsnila drugi mesec zapored na le 5,3 odstotka podpore, Zares je četrti. Najvišjo, 14-odstotno podporo je imel februarja, po laži Gregorja Golobiča o premoženju se stranka ne pobere več.

Podpora neparlamentarni NSi ostaja kar visoka (štiri odstotke), SLS in DeSUS sta tokrat dobila manj od potrebnega parlamentarnega praga. Delež tistih, ki ne vedo ali ne povedo strankarske izbire, je spet zrasel na skupaj skoraj 28 odstotkov.

Pri oceni dela osmerice strankarskih prvakov (od ena do pet) na vrhu ostaja Borut Pahor (povprečna ocena 3,25), drugi je kljub nizki podpori SLS Radovan Žerjav (3,19), tretji pa prvak SNS Zmago Jelinčič (3,02). Janez Janša je šesti (2,89), zadnji ostaja Gregor Golobič, Zares (povprečna ocena 2,42), pred njim je tudi Ljudmila Novak iz neparlamentarne NSi.

Podpora vladi Boruta Pahorja je septembra ostala nespremenjena, podpira jo 45 odstotkov vprašanih, zmanjšal pa se je delež tistih, ki je ne podpirajo, in sicer s 45 na 37 odstotkov.

Episcenter je septembra tudi križal strankarske preference z materialnim (ne)zadovoljstvom. S svojimi materialnimi razmerami ni ali sploh ni zadovoljnih kar 19,2 odstotka tistih, ki bi volili SD, in samo 9,3 odstotka volivcev SDS. Podobno je tudi med tistimi, ki so zadovoljni ali zelo zadovoljni z materialnim položajem svoje družine: med Pahorjevimi volivci je takih 39,4 odstotka, med Janševimi pa 44,2 odstotka.

Med vsemi anketiranci se je sicer septembra delež nezadovoljnih z materialnimi razmerami družine povečal s 16 na 20 odstotkov, kar je največ po letošnjem maju. Hkrati pa je zrasel tudi delež zadovoljnih in zelo zadovoljnih, in sicer z avgustovskih 42 na 44 odstotkov, kar je tudi največ po maju.

Povprečna ocena zadovoljstva (od ena do pet) z lastnimi materialnimi razmerami ostaja enaka kot mesec prej, to je 3,3. Pri splošnih razmerah v družbi pa nezadovoljstvo izraža 24 odstotkov vprašanih, kar je manj kot mesec prej in najmanj po januarju letos, največji pa je bil delež aprila, kar 39-odstoten. Na drugi strani je s splošnimi razmerami v družbi zadovoljnih 25 odstotkov, točko manj kot mesec prej. Povprečna ocena zadovoljstva je septembra nespremenjena (3).

Telefonsko anketiranje je potekalo med 7. in 22. septembrom na vzorcu 703 polnoletnih prebivalcev. Na vprašanja o strankarskih preferencah pa so odgovarjali tisti, ki bi se udeležili volitev ali se o tem še niso odločili.

 
/STA/