Mlada Slovenija na problematiko Titove ceste opozorila varuha

DELI:
22.05.2009, NSi
Mlada Slovenija (MSi) je na problematiko v zvezi s poimenovanjem ceste po Titu opozorila tudi varuha človekovih pravic.

"Takšna dejanja so dejanja politične, ideološke narave, o katerih se varuh ne opredeljuje. Prav gotovo pa ni dobro, da se te teme obravnavajo, ker razdvajajo javnost," je po srečanju pojasnil namestnik varuhinje Jernej Rovšek.

Predstavnike MSi, podmladka NSi pod vodstvom predsednika Jerneja Vrtovca sta v odsotnosti varuhinje sprejela njena namestnika Rovšek in Kornelija Marzel. "Ta pogovor štejemo kot pogovor s predstavniki politične stranke, zato se do tem, ki so politične narave, na tem srečanju nismo opredeljevali," je pojasnil Rovšek.

Predstavila sta jim pristojnosti varuhinje in pojasnila, da v tem primeru po njihovem mnenju ne gre za zadevo, ki je v pristojnosti varuha človekovih pravic. Kljub temu se bodo po Rovškovih besedah o tem pogovorili z varuhinjo Zdenko Čebašek-Travnik in se odločili, ali se bodo o tej zadevi javno opredelili ali ne. Zagotovo pa bodo v uradu odgovorili na pobudo MSi, je napovedal.

Rovšek je v izjavi po srečanju poudaril, da te teme razdvajajo javnost in "v nekem smislu ustvarjajo razpravo o temah, ki niso najbolj pomembne v tem trenutku". Vse dogajanje okoli poimenovanja ceste v Ljubljani po Titu je razdvajanje in zloraba v politične, ideološke namene, je poudaril pomočnik varuhinje.

Vrtovec je izrazil obžalovanje, ker varuhinja ni našla časa za srečanje z MSi, da bi prisluhnila njihovemu mnenju, da gre pri poimenovanju ceste po Josipu Brozu Titu za sistematično kršenje človekovih pravic, predvsem 7. člena Splošne deklaracije o človekovih pravicah. Namestniku varuhinje so predstavniki podmladka NSi predstavili svoje mnenje, zakaj gre pri tem za kršenje človekovih pravic.

Pri tem so po Vrtovčevih besedah izhajali tudi iz sprejete resolucije o obsodbi vseh treh totalitarnih režimov 2. aprila v Evropskem parlamentu. "Celotna Evropa obravnava vse tri totalitarne režime kot tiste režime, ki so sistematično kršili človekove pravice in menimo, da bi morali to storiti tudi v Sloveniji," je poudaril.

Predstavniki MSi so v pogovoru z namestnikoma varuhinje tudi poudarili, "da gre za nestrpno dejanje vseh tistih, ki so bili s strani vladavine in diktature Josipa Broza Tita na kakršenkoli način prizadeti in da gre za razdvajanje slovenske javnosti". Po Vrtovčevih besedah obžalujejo, da se varuh do tega ne bo opredelil.

 
/STA/