Minister Hojs v Münchnu pozdravil pripravljenost ZDA za pogovore z Iranom glede jedrskega programa

DELI:
03.02.2013, NSi

Minister za obrambo Aleš Hojs je danes sklenil udeležbo na 49. Münchenski varnostni konferenci, na kateri se že od leta 1962 vsako leto februarja srečujejo vodilni evropski in svetovni politiki ter mednarodni varnostni strokovnjaki. Letos so udeleženci največ pozornosti namenili sodobnim varnostnim izzivom, s poudarkom na posledicah gospodarske in finančne krize na mednarodno varnost ter novim večnacionalnim pobudam izgradnje in združevanja zmogljivosti. Spregovorili pa so tudi o aktualnih kriznih žariščih, še posebej o razmerah v Maliju in Siriji ter iranskemu vprašanju.

 

Minister Hojs je ob tej priložnosti pozdravil pripravljenost Združenih držav Amerike, ki so Iranu ob začetku drugega mandata ameriškega predsednika Baracka Obame ponudile neposredna pogajanja o njegovem spornem jedrskem programu. Kot je namreč dejal ameriški podpredsednik Joe Biden, ki je bil osrednji gost konference, so ZDA pripravljene na takšno dvostransko srečanje, če iransko vodstvo misli resno. “To je zelo pomembno za svetovno varnost, za varnost vseh ljudi sveta. Posredno pa se to zagotovo nanaša tudi na Slovenijo in našo varnost,” je v bavarski prestolnici poudaril minister Hojs.

 

Generalni sekretar zveze NATO Anders Fogh Rasmussen pa je med drugim evropske članice severnoatlantskega zavezništva pozval, naj odločneje povišajo svoje izdatke za obrambo, saj bo večji evropski prispevek k sposobnostim zveze NATO zagotovil tudi večji ameriški prispevek. Kot je opozoril minister Hojs, Združene države Amerike še naprej nameravajo vzdrževati tradicionalno dobre evro-atlantske odnose na področju obrambe, pričakujejo pa, da bodo del bremena financiranja zavezništva in operacij prevzele tudi evropske države, članice zveze NATO. To po mnenju ministra Hojsa posledično pomeni, da se tudi Slovenija kot polnopravna članica zavezništva v prihodnjih letih ne bo mogla ogniti tem obveznostim in bo tako za obrambo, če želi ostati kredibilna članica, primorana nameniti večji delež BDP. Delež ZDA pri vseh obrambnih izdatkih zveze NATO se je namreč v zadnjih desetih letih povečal s 63 na 72 odstotkov, medtem ko je večina evropskih zaveznic svoje izdatke za obrambo znižala.

 

Minister Hojs se je ob robu konference udeležil tudi uradnega kosila, ki ga je gostil nemški obrambni minister Thomas de Maizière, na katerem so ministri za obrambo največ pozornosti namenili vprašanju učinkovitosti in napotitev evropskih bojnih skupin. Opravil pa je tudi več bilateralnih srečanj in pogovorov, med drugim tudi z obrambnimi ministri Italije, Kanade, Norveške, Madžarske, Hrvaške in Švice, s katerimi so govorili o varnostnih razmerah v bližnji in daljni soseščini, odprtih vprašanjih, dvostranskem in večnacionalnem sodelovanju ter skupnih projektih.

49. Münchenske varnostne konference, ki se je pričela v petek, se je udeležilo preko 400 udeležencev, kar predstavlja največje število sodelujočih do sedaj. Med njimi so bili številni predsedniki držav in vlad, 70 zunanjih in obrambnih ministrov, evropski komisarji, voditelji mednarodnih organizacij, predstavniki gospodarstva, vključno z oborožitveno industrijo ter številni drugi povabljenci.