Minister Aleš Hojs v Odmevih: »V primeru agresije lahko Slovenija računa na pomoč zavezništva«

DELI:
07.02.2013, NSi

Minister za obrambo in podpredsednik NSi Aleš Hojs je bil v sredo gost oddaje Odmevi na Televiziji Slovenija. Tema pogovora so bile aktualne zadeve v slovenski vojski, vojaško posredovanje Evropske unije v Maliju in drugih kriznih žariščih ter zmanjševanje sredstev za Slovensko vojsko.

Na vprašanje, da je 16 držav doslej nekako obljubilo pomoč za Mali, med katerimi je tudi Slovenija je minister Maliju dejal, da je ta podatek točen. »Čeprav je treba povedat vendarle to, da je v začetni, se pravi v tisti prvi fazi naborne konference bilo zraven samo osem držav Evropske unije, danes jih je 16 in sem skoraj prepričan, da bo v končni fazi ta številka visoka preko 20.«
Dejal je še, da je vsako posredovanje, vsaka krizna misija, ki jo bodisi Nato, bodisi Evropska unija v tujini začenja, potencialna nevarnost. »Jaz osebno sem prepričan, da Mali ne bo taka situacija, v Maliju je vendarle ta faza francoske intervencije, skupaj z nekaterimi drugimi zavezniki vendarle dokazala, da je bil odpor teh terorističnih islamističnih skupin relativno bistveno šibkejši kot tisti v Afganistanu in glede na obveščevalne podatke, s katerimi razpolagamo, lahko zatrdim, da bi ta misija trajala petnajst mesecev«.

V nadaljevanju je minister še povedal, da država zaradi finančne krize naprej zarezala v obrambni proračun. »Mi smo v teh letih od 2008 do danes izgubili za obrambne namene, ne samo za investicijo in za opremo, več kot 250 milijonov evrov. Ampak glede na finančno situacijo bo tudi Slovenska vojska morala razumeti, da so ta krizna leta pred nami in da v naslednjih dveh, treh letih nekih investicij ne bo.« Kljub temu je minister zatrdil, da je ustrezno poskrbljeno za varnost vojakov. »Da pa je cel obrambni resor oziroma cel obrambni sistem, ki seveda vključuje tudi nabavo protiletalskih raket, se pravi zaščite zračnega prostora, nenazadnje srednje bataljonske bojne skupine, seveda v tem primeru pa ne moremo govoriti o popolni usposobljenosti, oziroma o popolni zagotovljeni opremi Slovenske vojske«.

Minister je izpostavil, da v kolikor ni ustrezne opreme, je bojna pripravljenost Slovenske vojske vsekakor nižja. »Treba pa je vendarle reči, da smo v zavezništvu in da v tem zavezništvu računamo v primeru kakršnekoli agresije na Slovenijo, ki jih glede na obveščevalne podatke v naslednjih nekaj letih ne pričakujemo, računamo na pomoč zavezništva.«

Glede števila pripadnikov stalnega kontingenta pa je Aleš Hojs poudaril, da se Slovenska vojska po številu njenih pripadnikov ne bo zmanjševala, torej tudi v srednjeročnem programu je planirano, da je teh pripadnikov 9100 in sicer 7600 redne sestave, 1500 rezervistov. »Bo pa to zmanjševanje šlo v tisti smeri, ki je nekako bilo začrtano že v preteklosti pa nikoli izvedeno, torej zmanjševanje upravnega dela ministrstva za obrambo, zmanjševanje števila častnikov Slovenske vojske, torej zagotavljanje bolj ustreznega razmerja med vojakom, podčastnikom in pa častnikom.«