Lojze Peterle za inovacije, ki bi pocenile zdravljenje bolnikov

DELI:
16.04.2009, NSi
Evropski poslanec Lojze Peterle je danes v sodelovanju z Združenjem srednjih in malih podjetij in Evropsko ljudsko stranko gostil delovni zajtrk z naslovom "Inovativni pristop malih in srednjih podjetij do zdravja: korak naprej od konvencionalne medicine". V ta namen je Lojze Peterle povabil v Bruselj podjetje "Planet zdravje" iz Slovenije, ki  je predstavilo svoje delo na področju inovacij na zdravstvenem področju.
Lojze Peterle je v uvodnem nagovoru dejal, da paciente danes zanimajo predvsem rezultati zdravljenja in poleg tradicionalne medicine iščejo odgovore tudi pri tako imenovani komplementarni ali celostni medicini, ki si vedno bolj utira pot v medicinskem prostoru. Prav tako je poudaril, da v tem celostnem pristopu k zdravju velja načelo: si to, kar ješ.
G. Igor Ogorevc, ustanovitelj podjetja "Planet zdravje" je v svoji predstavitvi dejal, da pri njih delajo na principu čiščenja strupov iz telesa in zdravljenja z vodo in minerali. Poudaril je, da so vzroki bolezni ponavadi v jetrih, kar povzroči pomanjkljivo kroženje krvi in se odrazi v povišani telesni temperaturi. Ko jetra delujejo zopet normalno, se posledično normalizira krvni pretok in se temperatura uravna. Prav tako je predstavil napravo za diagnozo, ki lahko na podlagi petih toplotnih senzorjev (torej na podlagi temperature) v pičlih treh minutah določi  kar 117 indikatorjev. Preko tovrstne diagnoze lahko zdravljenje zelo pospešijo in predvsem ljudi lahko zdravijo na naraven način. Prav tako je predstavil njihov lastni razvoj mineralov, ki se uporabljajo kot naravna gnojila za rastline.
V nadaljevanju je govorila ga. Roxandra Dragha-Akli, direktorica za raziskave v zdravju, Direktorata Evropske komisije za zdravje in razvoj. Dejala je, da je prvi izziv EU povečati konkurenčnost. Danes se tehnologije razvijajo zelo hitro in Evropska komisija poskuša najti pravi način financiranja inovativnih projektov. Njihov cilje je bistveno povečati delež denarja  za mala in srednja podjetja. Prav tako želijo bolje povezati raziskovalni proces, ki se dogaja večkrat ločeno na univerzah in v podjetjih. Na koncu je dejala, da se v različnih strokah velikokrat govori, da nekatere napredne in inovativne tehnike nikoli ne bodo strokovno odobrene, pa je veliko teh danes kljub vsemu odobrenih. Dejala je še, da je pomembno imeti vizijo in trdo ter vztrajno delati.
Evropska poslanka iz Irske ga. Avril Doyle in večkratna poročevalka za tematiko varnosti hrane je na koncu organizatorje spodbudila k še večji zavzetosti na področju inovacij in kreativnosti, prav tako pa je pohvalila "Planet zdravje" za njihov izvirni pristop v komplementarni medicini.