Lojze Peterle se je zavzel za močnejšo Evropo

DELI:
18.02.2009, NSi
Evropski poslanec Lojze Peterle je na današnjem kratkem plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta govoril na temo parlamentarnih poročil o Skupni zunanji in varnostni politiki (Letno poročilo (za leto 2007) o osrednjih vidikih in temeljnih usmeritvah SZVP), evropski varnostni strategiji in obrambni politiki (Evropska varnostna strategija ter evropska varnostna in obrambna politika) in vlogi NATA v varnostnem ustroju EU (Vloga NATA v varnostnem ustroju EU).

Lojze Peterle je v svojem govoru spomnil na zgodnja devetdeseta leta, ko je bila Evropska skupnost precej nemočna, vendar je potem s politično voljo in strategijo prišla do veliko boljše situacije danes. "Pred 10 leti smo se še precej ukvarjali sami s seboj, danes imamo za seboj uspešne akcije in ne moremo predstavljati SVZP in EVOP (Evropska varnostna in obrambna politika) brez globalne dimenzije. Glede na to me ne čudi, da vsa tri poročila, kot tudi številni govorniki opozarjajo na novo situacijo, potrebe po korekcijah strategije, po še več enotnosti in več medinstitucionalnega sodelovanja. Vse to je okrepljeno s konkretnimi predlogi za izboljšave operativnih struktur, kot tudi procesa političnega odločanja, kar z veseljem pozdravljam," je dejal Lojze Peterle.

Strinjal se je, da smo glede SZVP na novi stopnji in v tej zvezi opozoril, da bi bilo treba natančno pogledati, kaj prinašajo v kontekst SVZP posledice gospodarske krize. "Prepričan sem, da je treba biti zelo pozoren do političnih posledic krize, zlasti če bo prišlo še do širše monetarne krize," je dejal Peterle in nadaljeval, "že vrsto let ugotavljam presenetljivo dejstvo, da številni naši partnerji želijo Evropsko zvezo z enotno, jasnejšo in močnejšo zunanjepolitično in obrabno identiteto, se pravi, da je EZ kot globalni igralec zaželena."  

Na koncu je Lojze Peterle izrazil še prepričanje, da bilateralna partnerstva EU gledamo v še bolj globalni luči kot doslej in da moramo razviti inovativnost tudi v multilateralnih partnerstvih, ki bi ne pokrivala le bilateralnih interesov, ampak  stabilizirala širše regije.