Ljudmila Novak: Z dvigom DDV-ja ne bomo rešili velike proračunske luknje

DELI:
04.04.2013, NSi

Predsednica NSi Ljudmila Novak je bila na temo aktualnih političnih razmer gostja oddaje Studio ob 17-ih na 1. Program Radia Slovenija. V pogovoru je poudarila, da dvig DDV-ja, ki ga je finančni minister že napovedal, ni dobra rešitev. »Z dvigom DDV – ja za 2 odstotka dobimo v proračun okrog 200 milijonov na leto in to ne bo rešilo velike proračunske luknje.« Uvodoma je sicer predsednica dejala, da je situacija v Sloveniji resna, zato moramo vsi konstruktivno pristopiti k reševanju. »Odločati se moramo na podlagi argumentov, v dobro Slovenije, ker nihče si ne želi, da bi Slovenija klavrno končala in da bi morali zadeve v Sloveniji reševati možje iz Bruslja.«

Predsednica Ljudmila Novak je v pogovoru dejala, da v Novi Sloveniji mislimo resno, da bomo konstruktivna opozicija. »Vse tisto, kar bomo menili, da je dobro in je v skladu tudi z našim programom, bomo zagotovo podprli. Nikakor ne bomo nagajali, ker mislim, da je največji problem naše vlade bil prav ta, da so si zelo prizadevali,  da bi nam po različnih vzvodih in na različne načine metali polena pod noge. Ker je situacija v Sloveniji zelo resna, menim, da moramo vsi konstruktivno pristopiti k reševanju.« Ob tem je dejala, da stranke, ki so v opoziciji se tega ne zavedajo vedno in takrat naredijo vse, da bi kaj preprečile. Dodala je: »Menim, da je res potrebno, da se odločamo na podlagi argumentov, v dobro Slovenije, ker si nihče ne želi, da bi Slovenija klavrno končala in da bi morali zadeve v Sloveniji reševati možje iz Bruslja.«

Glede podpore NSi pri sprejemanju vladnih zakonov in ukrepov je v nadaljevanju povedala, da ima koalicija dovolj glasov ter da lahko izpelje vse, razen ustavnih sprememb oziroma tistih stvari, ki zahtevajo dvotretjinsko večino. »In če bojo sami med seboj enotni, potem praktično lahko naredijo skoraj vse. Če pa pogledam prioritete, ki so jih zapisali v koalicijski pogodbi, se pa zelo malo razlikuje od tega, kar smo mi imeli zapisanega v koalicijski pogodbi oziroma kar smo tudi ves čas izvajali ali pa kar smo že naredili. Torej, če bodo to izvajali kar smo mi tudi že delali, potem ni razlogov, da bi opozicija večini stvari nasprotovala.«

Glede kadrovanja prejšnje vlade je predsednica dejala, da NSi ni imela posebne vloge. »Proti koncu našega mandata smo vendarle še vedno bile štiri stranke v vladi, vendar nismo imeli odločilne vloge. Sama lahko rečem, da sem zapustila moj urad z enim zaposlenim manj, kot je bil takrat, ko sem prišla na urad. S tem, da sem zaposlila na zaupanje šoferja, ki ga do takrat urad ni imel, pa kljub temu sem se sama veliko vozila v službo, da sem privarčevala z urami.« 

Glede črnograditeljstva pa je poudarila, da črnograditeljstvo vsekakor ni primerno. Je pa po njenem mnenju črnograditeljstvo tudi posledica tega, ker imamo zelo zapletene administrativne postopke oziroma pridobivanje gradbenih dovoljenj. »Vemo, da mnoge občine nimajo sprejetih prostorskih načrtov, oziroma veliko let traja, preden pride do sprejema tega prostorskega načrta. In tudi zaradi tega so nastale mnoge črne gradnje.« Glede odstopljenega ministra za infrastrukturo pa je dejala, da vendarle ni šlo za tako veliko stvar, je pa prav, da je odstopil, ker minister na taki funkciji si tega ne more privoščiti. »Kljub temu mislim, da je to bila zelo majhna zadeva v primerjavi s tem, kar se očita županu Ljubljane, Zoranu Jankoviću, ki vendarle ostaja na svojem položaju. Pozitivna Slovenija in predsednica vlade se od njegovega početja ne distancira. Ne zahteva njegovega odstopa, zato mislim, da tukaj gre za povsem neenaka merila. Primer odstopljenega ministra je minoren v primerjavi s tem, kar vse se očita županu Jankoviću.«

O reševanju bančnega sistema je predsednica dejala, da je Nova Slovenija vedno imela to stališče, da državne banke niso noben zaklad, nobena srebrnina. Dodala je, da je potrebno čim prej narediti slabo banko, izločit te slabe terjatve. »Potrebno je usposobiti banke z novim kapitalom, da, da bodo lahko dajale kredite gospodarstvu«, je dejala.  

Glede podpore NSi vladnim ukrepom je še dejala, da moramo najprej videti, kakšni bodo ti ukrepi. »Če bodo dobri, jih bomo zagotovo podprli. Če bomo pa menili, da niso dobri, da niso učinkoviti, pa ne. Sicer pa ima koalicija dovolj svojih glasov.«

Spregovorila je tudi o dvigu DDV-ja. Dejala je, da ta ukrep ne bo rešil problemov. »Z dvigom DDV – ja za 2 odstotka dobimo okrog 200 milijonov na leto, kar ne bo rešilo velike proračunske luknje. Ko smo mi govorili, da ni sredstev, da moramo zniževat plače oziroma sredstva v javnem sektorju, da moramo zategniti pas, pa nam niso verjeli.«

O vpisu zlatega fiskalnega pravila v ustavo je predsednica dejala, da ti pogovori potekajo že od lanskega januarja, ko je vse parlamentarne stranke sklical še takratni vršilec dolžnosti predsednika vlade, Borut Pahor. »Na prvi seji smo bili vsi za to, da je potrebno fiskalno pravilo zapisati v ustavo, vendar več kot je bilo sestankov, bolj so se sedanje koalicijske stranke, torej, predvsem Pozitivna Slovenija in SD, od tega odmikali. Mi smo na stališču, da je to treba narediti, da ne moremo države prekomerno zadolževati, kajti bojim se, da bo ta vlada, v želji po ugajanju, hotela čim več stvari izpolnit, in pri tem bo še bolj zadolžila državo tako daleč, da bomo potem spet morali mi prevzeti oblast in spet izvajat varčevalne ukrepe. Tega si nikakor ne želim, zato mislim, da tudi ta vlada mora delati na sprejemu fiskalnega pravila. In me prav zanima, kakšno stališče bodo imeli sedaj do tega.«

Oddajo lahko v celoti poslušate TUKAJ.