Ljudmila Novak v komentarju tedna o vremenski ujmi, arhivih in aktivnostih NSi

DELI:
07.02.2014, NSi

Predsednica NSi Ljudmila Novak je tedenskem komentarju
spregovorila o vremenski ujmi, ki je prizadela Slovenijo in požrtvovalnosti
prostovoljcev, ki so nemudoma priskočili na pomoč. Pojasnila pa je tudi razloge
za odločitev NSi, da podpre novelo zakona o arhivih in predstavila namen programskih
konferenc, ki jih prireja Nova Slovenija.

Intervju:

Kaj se spreminja z novim zakonom o arhivih?

Arhivska stroka meni, da nujno potrebuje nov zakon, kajti stari zakon je nastal leta 2006, medtem se je tehnologija močno spremenila in potrebujejo novi zakon. Novi zakon predvideva večje odprtje arhivskega gradiva, večje odprtje arhivov. Nova Slovenija je podprla novi zakon, ker smo prepričani, da omogoča večji dostop do arhivskega gradiva. Vse gradivo Službe državne varnosti, ki je nastalo pred 17. majem leta 1990 je odprto. Delimo pa ga v tri kategorije. V prvo kategorijo spada gradivo, ki je popolnoma odprto, v drugo kategorijo spada gradivo, ki vsebuje občutljive osebne podatke, in zaradi tega, že do sedaj ni bil mogoč dostop, ampak je dostop morala odobriti arhivska komisija, ki jo vodi dr. Andreja Valič Zver. Sedaj je to rešeno na takšen način, da bodo občutljivi osebni podatki prekriti, tako da bo gradivo lahko dostopno najkasneje v 60tih dneh, tako kot je po Zakonu o upravnem postopku. V tretjo kategorijo pa spada gradivo, za katerega bodo raziskovalci zaprosili (vsebuje tudi občutljive podatke), vendar bo morala komisija to odobriti. Tako, da bodo raziskovalci lahko dostopali do vsega arhivskega gradiva; tisto, ki je posebej občutljivo pa bo morala odobriti arhivska komisija. Zato ni nobenega razloga, da Nova Slovenija tega zakona, ki je bolj odprt ne bi podprla. Prepričali smo se tudi s pogovori z arhivsko stroko, ki je pri tem intenzivno sodelovala. Eden izmed pomembnih avtorjev tega zakona je tudi dr. Jože Dežman, bivši direktor Arhiva Republike Slovenije. Že sedaj gradivo, ki je vsebovalo osebne podatke ni bilo v celoti dostopno, ampak je bilo z navodili, torej to dostopanje je bilo omejeno. Sedaj bo možno v celoti dostopati s temi omejitvami, ki sem jih prej naštela, za kazenske primere, za raziskovalce, bo pa na razpolago celotno gradivo. Več kot je bilo prej, kajti v prejšnjem zakonu, so bile izvzete nekatere družbenopolitične organizacije, na primer: predsedstvo Republike Slovenije, ali pa to kar je spadalo pod obrambo in so se sklicevali na varnost države; sedaj bo to mogoče v celoti pogledati, pogoj so samo občutljivi osebni podatki.
Tudi glede osebnih podatkov, je sedaj omogočen večji dostop kot do sedaj, na primer, prej ni bilo mogoče pogledati pripadnost politični organizaciji, torej politično opredeljenost, sedaj to ni več osebni podatek, tudi ime in priimek nista osebna podatka; osebni podatek je na primer: zdravstveno stanje, verska pripadnost, spolno življenje in podobno. To je izvzeto, medtem pa, kar zadeva politično pripadnost, je to v celoti dostopno.

Kako komentirate napoved referenduma?

Nova Slovenija – krščanski demokrati smo ta zakon podprli, ker smo prepričani, da omogoča večji dostop do arhivov. Čudimo se stranki SDS, ki je napovedala referendum, češ, da zakon arhive zapira. To ne drži. Prav tako je SDS bila ves čas naklonjena tem spremembam, saj so mnogi, ki so blizu stranki SDS sodelovali pri pripravi tega zakona, tudi člani komisije, ki odobrava dostop do gradiva, vodi jih predsednica dr. Andreja Valič Zver in tudi nekateri drugi so blizu SDS-a, zato se prav čudimo, zakaj je SDS na enkrat spremenila mnenje, in se odločila, da tega zakona ne bo podprla. V Novi Sloveniji smo prepričani, da je zakon primeren, da arhive odpira, in da ni primerno, da takšno občutljivo temo znova odpiramo in s tem netimo ideološki boj in vznemirjamo državljane, ki so zelo občutljivi, ob tej tematiki.

Kaj reči ob naravni katastrofi?

To je res naravna katastrofa, ki je zadela pretežni del Slovenije, tako da prebivalci Slovenije v teh občinah, so že nekaj dni brez vode, brez elektrike, brez signalov telefonije, in kaj lahko država naredi? Najprej, da zmanjša oziroma odpiše davke, ki so povezani s katastrskim dohodkom, ki so povezani z davkom na nepremičnine, in da omogoči, da se ta infrastruktura čim prej obnovi in vzpostavi čim bolj normalno stanje.
Slovenija je zaprosila tudi za mednarodno pomoč, pomoč Evropske unije, veseli me, da so nekatere države članice Evropske unije dale na razpolago agregate, ponudile pomoč in prav to moramo v prihodnosti poudarjati, da mora tudi Evropska unija okrepiti solidarnostno pomoč v takih primerih, v naravnih nesrečah.
Pohvalila bi delo gasilcev, ki so se tudi tokrat izredno izkazali. Nova Slovenija je že vložila v državni zbor zakon, o spremembi Zakona o davku na nepremičnine in predlagala, da bodo izvzeti gasilski domovi, ki so v lasti gasilskih društev, in da bodo oproščeni davka na nepremičnine. Tako da je koalicija zavajala, ko je navajala v prejšnjem zakonu, da so gasilski domovi že izvzeti. Ni res. Tisti, ki so v lasti gasilskih društev so ravno tako zavezniki za plačilo davka. Nova Slovenija pa predlaga, da se gasilski domovi izvzamejo iz obdavčitve.

Kakšen je namen okroglih miz »Odgovori za prihodnost«?

Krščanski demokrati Nove Slovenije bomo v naslednjih mesecih organizirali programske konference. Nova Slovenija je že lansko leto oblikovala svojo vlado v senci in predsednike strokovnih odborov oziroma ministre v senci. Vsak izmed teh »senčnih« ministrov ima nalogo, da pripravi tematsko konferenco, s svojimi sogovorniki, s tega področja in na ta način dobimo tudi nove predloge za prenovo programa Nove Slovenije. Pri tem bomo še posebno pozornost posvetili gospodarskemu programu, ki ga bomo sprejeli tako v senčni vladi, kot na organih stranke, in ga tudi povezali z delom drugih strokovnih odborov, oziroma s programi na drugih področjih, saj vemo, da je gospodarstvo izredno povezano z izobraževanjem, z odborom za delo in družino in z drugimi temami, infrastrukturo itn. Nova Slovenija pripravlja prenovo celotnega programa, za katerega menimo, da bo pripravljen v takšni meri, da bo pokazal, prinesel, resnične rešitve za Slovenijo v prihodnosti.