NSi premierju Miru Cerarju: Če Telekom ne bo prodan in mu bo vrednost padla, vam bomo izstavili račun

DELI:
05.06.2015, NSi

JozefHorvat_izjava2015Nadzorni svet in uprava Slovenskega državnega holdinga SDH menita, da je v danih okoliščinah prodaja večinskega deleža v Telekomu Slovenije primerna in ekonomsko utemeljena. Vendar pa nadzorni svet ne daje soglasja k prodaji družbe. Zato je predlagal upravi, da skliče skupščino, ki jo predstavlja Vlada RS, in ji predloži v soglasje predlog za prodajo Telekoma. To pa pomeni, da bo o prodaji Telekoma odločala Vlada RS.

V nadaljevanju objavljamo izjavo podpredsednika NSi Jožefa Horvata.

“Nadzorni svet SDH je sinoči padel na izpitu. SDH je bil ustanovljen z namenom, da z državnim premoženjem ne bi upravljal politično. Nadzorniki pa so zdaj ključno odločitev o prodaji Telekoma Slovenije vrnili politiki.

Državni zbor RS je 21. junija 2013 sprejel sklep, ki je v tem primeru edini pravno zavezujoči akt in v katerem piše, da se mora Telekom Slovenije prodati. V sklepu o prodaji nikjer ne piše, kakšne vrste mora biti kupec. Kdo je zdaj pristojen za ocene, ali je Cinven strateški kupec ali ne? In zakaj Cinven ne bi bil strateški kupec? Opozarjamo, da bo nekdo od političnih strank moral prevzeti odgovornost, če se bo postopek prodaje Telekoma Slovenije ponovil, saj je vrednost delnice Telekoma izrazito padla, s čimer je bila Telekomu in državi samo letos povzročena škoda v višini okoli 260 milijonov evrov. Če se bo postopek prodaje Telekoma moral ponoviti, bomo v NSi v imenu vseh državljank in državljanov izstavili račun predsedniku vlade Miru Cerarju, predsedniku Desusa Karlu Erjavcu in predsedniku SD Dejanu Židanu. Gre za norčevanje iz državljanov s strani tiste politike, ki ima v Telekomu svoje bankomate. Tisti, ki vsaj malo razumemo strategijo za enotni digitalni trg Evropske unije, vemo, da so klasični Telekomi že danes mrtvi.

Pokojni finančni minister Andrej Bajuk je že leta 2008 na enem od sestankov NSi dejal: »Prodajmo Telekom danes ravno zato, ker je srebrnina«. Imel je prav, žal ga niso poslušali. Danes je Telekom železnina, jutri bo rjast pleh, pojutrišnjem pa ga ne bo več. Tudi če Telekom letos ne bo prodan, čeprav preprosto mora biti, bo namreč uprava morala v naslednjih treh ali štirih letih skupno odpustiti tisoč zaposlenih.

Če se vlada misli iti resno politiko, potem pričakujemo, da bo premier Cerar že danes sklical nujno sejo vlade in takoj odločil o prodaji Telekoma. Ponavljam in poudarjam, da je politika z vmešavanjem in zaviranjem prodaje Telekoma zgolj v letošnjem letu povzročila za okoli 260 milijonov evrov škode. Vprašajmo se, za koliko bi lahko s tem denarjem zvišali pokojnine? Politika o tem očitno ne razmišlja in ne razume, s čim se Telekom pravzaprav ukvarja.”