Jožef Horvat opozoril na implementacijo Digitalne agende za Evropo v Sloveniji

DELI:
27.11.2014, NSi

big_OZEU_26112014-JHorvatNa seji Odbora za zadeve EU (OZEU) so poslanci obravnavali vsebine zasedanja Sveta Evropskega unije za promet, telekomunikacije in energijo, ki je danes potekal v Bruslju. Poslanec NSi in podpredsednik OZEU Jožef Horvat je uvodoma problematiziral in opozoril na stalnico, to je neudeležbo pristojnih ministrov na zasedanjih Sveta EU. Varčevanje je slab izgovor, saj stroške letalskih vozovnic povrne Svet EU. Tradicionalno slaba udeležba slovenskih ministrov na zasedanjih Sveta EU dokazuje, da se Slovenije v institucijah EU ne sliši.

Na omenjenem zasedanju Sveta Evropske unije za promet, telekomunikacije in energijo, ki je bil posvečen področju telekomunikacij, so obravnavali Predlog direktive o spletni dostopnosti, Predlog uredbe o vzpostavitvi enotnega evropskega trga elektronskih komunikacij, vmesni pregled izvajanja strategije Evropa 2020 in sklepe o upravljanju interneta.

Poslanec NSi je bil kritičen predvsem do neresnega in nesistemskega pristopa Slovenije pri implementaciji Digitalne agende za Evropo v naši državi in spomnil na naslednjo Junckerjevo napoved: Z uvedbo povezanega digitalnega enotnega trga lahko v Evropi v času trajanja mandata naslednje Komisije ustvarimo do 250 milijard evrov dodatne rasti ter s tem na sto tisoče novih delovnih mest, zlasti za mlade iskalce zaposlitve, in živahno družbo znanja. Da bi to dosegli, nameravam v prvih šestih mesecih svojega mandata sprejeti ambiciozne zakonodajne ukrepe za oblikovanje povezanega digitalnega enotnega trga, zlasti s hitrim dokončanjem pogajanj o skupnih evropskih pravilih za varstvo podatkov, okrepitvijo tekoče reforme naših telekomunikacijskih pravil, posodobitvijo pravil o avtorskih pravicah glede na digitalno revolucijo in spremembo navad potrošnikov ter s posodobitvijo in poenostavitvijo pravil o varstvu potrošnikov pri spletnih in digitalnih nakupih. To bi moralo iti z roko v roki s prizadevanji za povečanje digitalnega znanja in spretnosti v družbi na splošno ter lažje ustanavljanje inovativnih zagonskih podjetij. Povečanje uporabe digitalnih tehnologij in spletnih storitev bi moralo postati horizontalna politika, ki bi zajemala vse sektorje gospodarstva in javnega sektorja.” Tudi vladni predstavniki so opozorili, da je vlada premalo ambiciozna na področju digitalne ekonomije in družbe.

Zato je Jožef Horvat predlagal, da OZEU eno od naslednjih sej posveti izključno Digitalni agendi za Evropo in njeni implementaciji v Sloveniji ter dodal, da OZEU na sejo povabi Güntherja Oettingerja,komisarja za digitalno gospodarstvo in družbo. Odbor je bil predlogu naklonjen.