Jožef Horvat: Bolj kot rebalans proračuna za leto 2015 Slovenija potrebuje novo ekonomsko politiko in nov poslovni model!

DELI:
19.02.2015, NSi

Jozef_Horvat_govor_v_DZ_20131V Državnem zboru poteka izredna seja, kjer poslanke in poslanci obravnavajo rebalans državnega proračuna za letošnje leto. Stališče NSi do je predstavil Jožef Horvat, ki je dejal, da rebalans ni razvojno naravnan, ne namenja pravih spodbud za gospodarstvo in predstavlja predvsem začasen politični model za preživetje zdajšnje vladne koalicije.

Jožef Horvat je uvodoma spomnil, da so poslanci Poslanske skupine Nove Slovenije že ob sprejemanju proračunov za leti 2014 in 2015 v novembru 2013 opozorili, da sta oba proračuna, tako za leti 2014 in 2015 nepopolna, nedodelana, nerealna in predvsem nerazvojno naravnana ter da bo sledil njun popravek.
»Rebalans letošnjega proračuna je z vidika Krščanskih demokratov status quo na področju javnih financ in je torej samo začasen politični model za preživetje te koalicije v letu 2015. Zakaj je naše stališče takšno? Predlog rebalansa letošnjega proračuna ni razvojno naravnan. Rebalans za spodbujanje gospodarstva ne namenja ustreznih sredstev. Skrbi nas, da sedanja vlada do danes predstavila niti enega ukrepa, ki bi spodbujal gospodarstvo oziroma ga davčno ali administrativno razbremenil,« je pojasnil poslanec NSi in opozoril, da gredo ukrepi v napačno smer – npr. z napovedno uvedbo davčnih blagajn.

Manj denarja za raziskave, razvoj, občine,…

Jožef Horvat je v stališču NSi opozoril tudi na nesprejemljivo zmanjšanje sredstev za raziskave in razvoj. »Očitno se odrekamo tudi družbi znanja, saj zmanjšujemo sredstva za raziskave in razvoj. Proračun slovenske znanosti je bil v zadnjih petih letih zmanjšan za skupaj preko 25% v primerjavi s sredstvi, ki smo jih za znanost namenjali pred petimi leti. Verjetno se vsi skupaj zavedamo, da je potrebno vlagati mnogo več v znanstvene aplikativne raziskave in razvoj, saj brez tega ne bo razvoja naše države. Seveda pa je treba spodbujati tudi implementacijo ali slovensko prenos tega znanja v gospodarstvo in pri iskanju načina kako to storiti, slediti preprosto dobrim praksam drugih držav kot sta na primer Finska in Irska. Z rebalansom proračuna se trend zmanjševanja sredstev za raziskave in razvoj še naprej nadaljuje. Krščanski demokrati opozarjamo, da je ta trend potrebno nemudoma spremeniti, ga obrniti navzgor. Z novelo Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2014 in 2015, se zmanjšujejo sredstva za investicije v občinah, kar bo s seboj prineslo nov gospodarski zastoj v državi, zlasti na področju gradbeništva,« je bil kritičen Horvat.

Horvat: Brez razloga se jemlje študentom, dijakom in družinam

»Rebalans letošnjega proračuna prinaša zmanjševanje sredstev za socialne transfere, skupno za dobrih 130 milijonov evrov. Znižujejo se sredstva za denarna nadomestila brezposelnim, za državne štipendije in tudi za štipendije za nadarjene. Znižujejo se sredstva za prehrano študentov, dijakov in učencev. Kar pa je najbolj zaskrbljujoče, kolegice in kolegi, pa se za dobrih 36 milijonov evrov znižujejo tudi sredstva za družinske prejemke in starševska nadomestila. Tu se pravzaprav kaže tudi nek nov odnos do neke nove družinske politike te koalicije, kar nas močno, močno skrbi in čemur ostro, ostro nasprotujemo. Med družinske prejemke spada tudi otroški dodatek, z otroškim dodatkom se zasleduje cilj izenačevanja možnosti družine za preživljanja, vzgojo in izobraževanje otrok. Upravičenost in višina otroškega dodatka je vezana na premoženjski status družine. Ob splošni socialni sliki v naši državi je otroški dodatek pogosto edini ali pomemben prejemek družine za preživljanje otrok. Stopnja revščine se v Sloveniji drastično povečuje. Država je dolžna sprejeti ukrepe, da revščini ne bodo izpostavljeni otroci, kot najranljivejša skupina ljudi,« je dejal poslanec NSi in dodal, da bi bilo treba sprejeti ukrepe, ki bodo zaščitili otroke – prav otroški dodatek je namreč pomemben vzvod za odpravljanje materialne prikrajšanosti.

Potrebujemo novo ekonomsko politiko in strukturne reforme

Horvat je v zaključku dejal, da v Sloveniji potrebujemo novo ekonomsko politiko oz. nov poslovni model. »Tega pa ne bo, tega preprosto ne bo brez nujnih strukturnih reform, ki jih ni na obzorju. Novega poslovnega modela in nove ekonomske politike tudi ne bo brez zniževanja davčnih obremenitev gospodarstva, brez poenostavljenih postopkov in brez odprave birokratskih ovir za gospodarstvo in investitorje ter seveda tudi ne brez internacionalizacije slovenskega gospodarstva. Slovenija je še vedno skorajda hermetično zaprta za tuje investitorje, in to ni dobro,« je pojasnil in napovedal, da NSi rebalansa proračuna za leto 2015 ne bo podprla.

Celotno stališče do predloga rebalansa državnega proračuna za leto 2015 si lahko preberete TUKAJ.