Jernej Vrtovec za Demokracijo: »Ljudje kot je Virant se mi smilijo«

DELI:
22.03.2013, NSi

Objavljamo intervju predsednika Mlade Slovenije in tiskovnega predstavnika NSi Jerneja Vrtovca za tednik Demokracija. V intervjuju je dejal, da upa, »da bosta realnost in težka situacija, v kateri je Slovenija, vladno ekipo streznila, sicer jih bodo streznili drugi, ampak takrat bo morda že prepozno.«

Intervju je na voljo TUKAJ.

Prepis intervjuja:

Delegati podmladka NSi so vas nedavno vnovič izvolili za predsednika. Katere so prioritete vašega dela?
Mlada Slovenija je podmladek, v katerega od njene ustanovitve dalje prihaja nova generacija slovenskih politikov, ki so zavezani temeljnim demokratičnim načelom, tradicionalnim vrednotam, domoljubju in resnici. V Mladi Sloveniji priložnost dobijo vsi mladi, ki imajo radi domovino, slovenstvo in bi radi naredili nekaj več za Slovenijo. Ključne prioritete ostajajo. Mlada Slovenija bo še naprej podmladek, ki bo slovenskemu političnemu prostoru ponujala mlade politike, ki želijo skozi politiko prispevati k boljšemu življenju vseh državljanov, sploh mladih. Želimo prispevati k pravični družbi in enakopravnosti za vse mlade. Žal danes ne moremo govoriti o enakopravnosti, saj uspeh posameznika ni odvisen samo od njegovih sposobnosti, ampak tudi od rodbinskih korenin in ideološke opredelitve. To je nedopustno in to želimo v podmladku NSi spremeniti. Pomembna prioriteta za Mlado Slovenijo je tudi, da stranki kadrovsko in programsko pomagamo. Mladi v Novi Sloveniji imajo veljavo in moč. Na prihodnjih volitvah je priložnost, da ima stranka v državnem zboru še kakšnega mladega poslanca več.

Kako ocenjujete politični položaj v Sloveniji?
Dogodki v zadnjih tednih in mesecih za slovenske politične razmere niso dramatični, saj je vse to že bilo videno. Rušenje uspešne desnosredinske vlade je bilo pričakovano in pri tem so bila znova dovoljenja vsa sredstva. Cilj je bil sestrelitev pilota in uspešne posadke, pri tem pa ni pomembno, kdo in kako bo letalo krmaril naprej. Posledice znajo biti mnogo hujše, kot je to videti na prvi pogled. Novi vladi dajem priložnost in upam, da jo bodo izkoristili. O tem sicer močno dvomim, saj vlade niso sestavljali »za« nekaj, ampak samo »proti«. Predstavniki nove vlade niso znali argumentirati, kaj bodo sploh počeli, da ne omenjam težav pri sestavljanju vladne ekipe. So brez koncepta, kadrovsko močno podhranjeni, program je preohlapen.  Dodatno težavo predstavlja tudi koncept gospodarjenja z državo, ki je sicer značilen za slovensko levico in ga tudi nova vlada zagovarja. Ko govorijo o koncu politike varčevanja, upam, da gre le za cenene besede in piarovska sporočila. Preveč je dvomov o verodostojnosti in strokovnosti nove vlade, zato so državljani upravičeno zaskrbljeni. Upam, da bosta realnost in težka situacija, v kateri je Slovenija, vladno ekipo streznila, sicer jih bodo streznili drugi, ampak takrat bo morda že prepozno.

Se torej strinjate, da so prioritete nove vlade, kot je nedavno izjavil predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm, le floskule?
Sedaj je še prezgodaj za ocenjevanje. Ampak obeti nikakor niso dobri. Strinjam se z dr. Šturmom. Gre za ceneno politično govorico, ki nima realne osnove. Njihov program je težko primerljiv s programom desnosredinske vlade, ki je bil dejansko program za izhod Slovenije iz krize. So neprepričljivi, kar je bilo mogoče opaziti tudi na zaslišanjih pred pristojnimi odbori državnega zbora. Nekateri ministri predstavljajo določeno neznanko. V težkih in odločilnih časih so na ključnih resorjih ljudje, ki se prvič srečujejo z nalogami, ki jih nalaga vodenje ministrskega resorja. Največjo težavo vidim v novem finančnem ministru, ki je do sedaj služboval v NLB. Kako naj verjamemo, da bo zmogel uspešno reševati slovenski bančni sistem, če pa je sam del problema in ne del rešitve. Nekateri ministri so seveda javnosti znani, ampak poraja se vprašanje njihove verodostojnosti. Naj omenim obrambnega ministra, ki je v času pred osamosvojitvijo nasprotoval ustanovitvi slovenske vojske.

Na Twitterju ste zapisali, da se vam ob prebiranju imen ministrov kolca celo po Pahorjevi vladi. Saj niste mislili resno?
Mislil sem resno. Vlada Boruta Pahorja je imela vsaj smer. Ta smer je bila sicer napačna in je Slovenijo potisnila daleč od najrazvitejših držav Evropske unije. Nova vlada pa še smeri nima. Gre za to, da je bil kot posledica izvolitve nove vlade nizkoten politični obračun in ne soočenje programov ali konceptov. Pahorjeva vlada je kljub vsemu na podlagi programa želela v določeni meri reševati probleme, ampak lotila se jih na napačen način. Pravim, da je bila smer reševanja težav in problemov napačna. Nova vlada pa nam upanja, da bodo sploh reševali probleme, na daje. Tudi sicer je bila po moji oceni Pahorjeva vladna ekipa veliko bolj kompetentna. Za novo vlado pa imam občutek, da gre za ekipo ljudi, ki jih povezujejo samo osebni interesi ter interesi ozadij, ne pa delo za državo in državljane.

Predsednica NSi Ljudmila Novak je po nedavnem letnem posvetu NSi in seji sveta stranke dejala, da je stranka z doseženim v okviru Janševe vlade zadovoljna. Pa vi?
Desnosredinska vlada je bila pravi odgovor na potrebe Slovenije v tej težki situaciji. Zato tudi mladi člani NSi ocenjujemo, da je bila vlada uspešna. Velik del programa NSi je bil vključen v koalicijsko pogodbo in znotraj vlade smo ga lahko dosledno izvajali. Ni bilo vedno lahko, ampak kljub vsemu so bile pri nekaterih zakonih in reformah ključne zahteve NSi sprejete in tudi uveljavljene. Tukaj velja omeniti prispevek NSi k družinski politiki.

Tvitnili ste tudi, da se vam »v bistvu ljudje, kot je Virant, smilijo«. Kaj ste hoteli povedati?
Smilijo se mi ljudje, ki so ujetniki lastnega ega in želje po pozornosti. Poteze Gregorja Viranta kažejo, da je za svojo lastno pozornost pripravljen zastaviti marsikaj − požreti tudi tisto, kar opredeljuje kot svoja načela. Moralizira o načelih in etiki drugih, ampak najprej bi moral pomesti pred svojim pragom in ne nazadnje pomisliti, da je s svojo velikokrat nenačelno in včasih že neetično držo predvsem del težave. Nenačelnost mu v končni fazi očitajo tudi vidni člani in soustanovitelji DL, med drugim Janez Šušteršič, ki je bil »vlečni konj« v DL in na neki način tudi prejšnje vlade. Pa ni edini. Od Viranta se distancirajo tudi drugi soustanovitelji stranke in pisci programa DL. Kje so Rado Pezdir, Tomaž Štih, Jani Soršak, Marko Pavliha? Menim, da so ti ljudje verjeli v idejo njegove stranke, ampak kmalu uvideli njegove prvotne namere. V želji, da bi zrušil desnosredinsko vlado, je Virant zastavil vse, opustil svoj program in posledično pustil oditi omenjenemu krogu ljudi. Ampak vsaka palica ima dva konca.

Kakšna je po vašem mnenju resnična politična pripadnost in usmerjenost »vseslovenskih ljudskih vstajnikov«?
Politična pripadnost t.i. vstajnikov je bila jasna že na začetku t.i. vstaj in protestov. Ljudje, ki nastopajo na teh zborovanjih, spadajo v krog slovenske politične levice. Nekateri se celo prištevajo med razumnike in kulturnike, ampak način njihovih nastopov in komuniciranja jih postavlja daleč od tega. Kam politično spadajo, je torej več kot očitno. Zato se ne čudim, da noben protest ni bil organiziran pred ljubljanskim magistratom. Protestov bo kmalu konec, saj pravega motiva zanje ni več.