Janez Pogorelec v Odkrito na TV SLO 2: Istospolna poroka ni človekova pravica

DELI:
01.04.2015, NSi

pogorelec“Ne vidim kršitve človekovih pravic, če neka država ne omogoča istospolne zakonske zveze. Tega od držav ne zahtevajo Evropska konvencija o človekovih pravicah, slovenska ustava niti deklaracija OZN o človekovih pravicah,” je v oddaji Odkrito na TV Slovenija 2 dejal ustavni pravnik in predsednik strokovnega odbora NSi za pravosodje Janez Pogorelec.

Po mnenju Pogorelca bo moralo Ustavno sodišče ugotavljati, ali je sedanja ureditev 3. člena ZZZDR protiustavna. “Ta določba se je glasila, da je zakonska zveza zveza med moškim in žensko, zdaj pa je spremenjena tako, da je to zveza dveh oseb. Ne vidim kršitve človekovih pravic, če neka država ne omogoča istospolne zakonske zveze,” je povedal Pogorelec, saj tudi Evropsko sodišče za človekove pravice v eni od svojih zadnjih odločb ugotavlja, da Evropska konvencija ne obvezuje držav podpisnic, da morajo istospolnim parom dovoliti poroko.

“Ali bi bil to v tem primeru referendum o človekovih pravicah? To je referendum o 3. členu ZZZDR, ki pa pravzaprav ne govori o človekovi pravici, pri čemer sledi, da to tudi ni vprašanje o protiustavnosti. Vprašanje je samo, ali bomo med temi 20 državami, ki so uveljavile istospolne poroke. To pa je politično vprašanje,” je v oddaji Odkrito dejal Pogorelec.

Predsednik strokovnega odbora NSi za pravosodje je še dodal, da je ustavno sodišče že oblikovalo doktrino, po kateri ne bo prepovedalo referendumov, če bo državni zbor pod krinko odprave neustavnosti v zakon dodal še različne druge stvari, ki z odpravo neustavnosti nimajo zveze. “Istospolna poroka z odpravno neustavnosti nima zveze, ker ni človekova pravica. Vprašljivo torej je, ali si bo ustavno sodišče lahko dovolilo prepovedati takšen referendum,” je še ocenil Pogorelec.

Pogorelec še ugotavlja, da je ustavno sodišče v preteklosti, ko je moralo odločati o razpisu referenduma v času, ko je ta že bil razpisan, zavlačevalo. “Ena bistvenih želja je, da bi vnaprej vedeli, kateri referendumi so dovoljeni in kateri ne. To je tudi v skladu z nekim načelom pravne države. Tekom spremembe zakonodaje pa je med izjeme, ko referendum ni dovoljen, padla še alineja o človekovih pravicah. Kaj takšnega primerjalno pravno ne boste našli v nobeni drugi državi. Nekateri smo si zato prizadevali, da bi šlo pri referendumu za že vnaprej ugotovljeno protiustavnost in ne za zatrjevano protiustavnost,” je še povedal Pogorelec.

Dodal je še: “Družba naj sama pove. Če živimo v demokraciji, potem naj o ZZZDR odločimo na referendumu.”

Celotno oddajo Odkrito na TV Slovenija 2 si lahko ogledate TUKAJ.