Izjava predsednika države skrajno neokusna in žaljiva

DELI:
09.03.2009, NSi
Pobitim v Barbara rovu se je v nedeljo poklonila delegacija Nove Slovenije. Predsednica NSi Ljudmila Novak je ob tem izrazila obžalovanje, ker se predsednik države dr. Danilo Türk niti predsednik vlade Borut Pahor še vedno nista poklonila žrtvam pobojev v Barbara rovu, prav tako še vedno nista obsodila zločina, ki ga je po vojni zagrešila takratna komunistična oblast. Še bolj smo v Novi Sloveniji osupli nad izjavo predsednika države dr. Danila Türka, da o drugorazrednih temah, kakršni so povojni poboji v Barbara rovu, ne namerava govoriti.

Neverjetno je, da je prav predsednik države kot vrhovni poveljnik slovenskih oboroženih sil označuje genocid nad lastnim narodom kot drugorazredni dogodek. Predsednik države bi moral biti prvi, ki bi obsodil tovrstne zločine in se pokloniti žrtvam ter s tem jasno sporočil, da so to skrajno barbarska dejanja, v nasprotju z vsako civilizacijsko normo. Žalostno je, da se bodo žrtvam pobojev v Barbara rovu poklonili predstavniki hrvaške vlade pred najvišjimi predstavniki slovenske države.

Izjava predsednika države ni samo skrajno ne okusna in žaljiva do vseh svojcev žrtev povojnih pobojev v Barabara rovu, ampak tudi jasno sporočilo, da svojci medvojnih in povojnih pobojev še naprej ostajajo drugorazredni državljani in »izdajalci«, kot jih je vseskozi označevala komunistična oblast in njeni nasledniki ter na takšen način opravičevala svoja zločinska dejanja. V Novi Sloveniji se sprašujemo ali naš predsednik države sploh razume, kakšna je po ustavi njegova vloga, ali se zaveda, da je predsednik vseh državljanov in da se mora v svoji vlogi zavzemati za človekove pravice vseh državljanov, ne le nekaterih?

V Novi Sloveniji menimo, da ima prav sedanja vlada, ki jo sestavljajo ideološke naslednice komunistične partije, izjemno priložnost, da začne tudi v Sloveniji uresničevati resolucijo 1481 Sveta Evrope, ki je bila sprejeta 25. januarja 2006 z naslovom »Potreba po mednarodni obsodbi zločinov totalitarnih komunističnih režimov«. Samo s priznanjem in obsodbo zločinov lahko v Sloveniji pričnemo verodostojen proces za dosego dokončne narodne sprave.

Sprejem zakona o žrtvah vojnega nasilja bo prva priložnost za popravo krivic. V Novi Sloveniji bomo uspešnost te vlade ocenjevali tudi po tem, v kolikšni meri ji bo uspelo popraviti krivice in popeljati slovenski narod na pot sprave in sodelovanja, kot rad poudarja predsednik vlade.