Horvat vlado pozval k ukrepanju zaradi posledic obilnih padavin v Prekmurju

DELI:
05.04.2013, NSi

Ljubljana (5. 4. 2013) – “Kot pomurski poslanec sem si v sredo in v četrtek v Pomurju ogledal katastrofalne posledice izdatnih padavin in se o problematiki pogovarjal s pomurskimi župani,” je v svoji pobudi, ki jo naslavlja na vlado zapisal Jožef Horvat. Slovensko vlado prosi za takojšnjo proučitev razmer in za sprejem ukrepov za pomoč prizadetim v severovzhodni Sloveniji. V nadaljevanju v celoti objavljamo njegovo poslansko pobudo.

Pisna poslanska pobuda, 5. april 2013

Kot pomurski poslanec sem si v sredo, 3. 4. 2013, in v četrtek, 4. 4. 2013, v Pomurju ogledal katastrofalne posledice izdatnih padavin in se o problematiki pogovarjal s pomurskimi župani.
Podatki kažejo, da je v časovnem intervalu oktober 2012 – marec 2013 bila količina padavin v Pomurju čez 520 mm/m2. To je več kot 2/3 letnih padavin glede na dolgoletno povprečje (1961-1990; 781,5 mm/m2). Posledice nadpovprečnih količin padavin povzročajo državljanom probleme predvsem s previsoko podtalnico, stoječo vodo in razmočenimi tlemi.

Zato Vlado RS prosim za takojšnjo proučitev razmer in za sprejem ukrepov za pomoč prizadetim v severovzhodni Sloveniji zaradi katastrofalnih posledic nadpovprečnih padavin, ki povzročajo probleme predvsem s previsoko podtalnico, plazovi in s stoječo vodo.

Po ocenah kmetijske svetovalne službe so v jeseni 2012 kmetje na njivskih površinah posejali okrog 23.500 in okrog 2.060 ha oljne ogrščice.

Aprilske snežne padavine in nizke temperature neugodno vplivajo na posevke ozimnih žit in oljne ogrščice. Ocenjuje se, da je več kot 60% njivskih površin Pomurja že kritično dolgo pod vodo, da posevki propadajo (ocena več kot 15.000 ha). Na setev jarih žit kmetje ne morejo računati, saj je z današnje perspektive težko napovedati, kdaj bo obdelava njiv zaradi razmočenosti sploh možna. Ocenjuje se, da bo pri ozimnih žitih in pri oljni ogrščici škode najmanj 50%.

Želim opozoriti tudi na travnike, ki zaradi prevelike količine padavin propadajo in na porušen sistem kolobarjenja. Zaradi razmočenosti in strukture tal se ljudje v gričevnatih predelih soočajo z drsenjem tal, ki uničuje obdelovalne njivske površine in stanovanjske in gospodarske objekte.

Župani pričakujejo čimprejšnja natančna navodila Vlade RS, da bi tako lahko s skupnimi močmi in v okviru možnosti državljanom čim hitreje in čim učinkoviteje pomagali.

V pričakovanju učinkovitega ukrepanja Vlade RS Vas lepo pozdravljam,

Jožef Horvat
poslanec