Državni zbor v drugi obravnavi podprl predlog zakona o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev

DELI:
30.06.2015, NSi

NSiNaOdboru2015Pristojni odbor DZ je v drugi obravnavi podprl predlog zakona o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev, ki ga je vložila NSi s prvopodpisano predsednico Ljudmilo Novak. V obrazložitvi zakona je spomnila, da v Sloveniji še vedno nismo na primeren način pokopali številnih žrtev iz 600 evidentiranih prikritih grobišč.

»Razen dveh ali treh jih še vedno ni vpisanih v register, ustrezno označenih in varovanih,« je dejala in pojasnila, da se v predlogu novega zakona krepi vlogo vladne komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč, ki se je do sedaj pri svojem delu srečevala s številnimi tehničnimi in birokratskimi ovirami. Predsednica NSi je v razpravi izrazila tudi upanje, da bi sprejetje zakona pomenilo nadaljnji korak na poti k spravi in k pomiritvi znotraj slovenskega naroda. Podpredsednica NSi Iva Dimic je v svoji razpravi izpostavila potrebo po tem, da se žrtvam povojnih pobojev postavi grob, kjer bodo številni potomci in sorodniki teh žrtev lahko prižigali sveče in se jih spominjali. »Sedaj, ko so te žrtve neznano kje, je žalovanje teh ljudi zelo okrnjeno in težko,« je dejala.

Novi zakon jasneje določa postopke ob odkritju prikritega grobišča

Člani parlamentarnega odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide so na seji, ki sta se je med drugim udeležila tudi dr. Mitja Ferenc in Pavel Jamnik, ki sta ponovno pojasnila s katerimi težavami se komisija za reševanje vprašanj prikritih grobišč srečuje v praksi, sprejeli tudi več kot 20 amandmajev, ki sta jih predlagala NSi in SMC. Kot je dejal kriminalist Pavel Jamnik so sedanje pristojnosti vladne komisije za prikrita grobišča nejasne, kar botruje temu, da si zakon razlaga vsak po svoje. »Zakon, ki ga predlaga NSi, je tehnične narave in jasno ter standardizirano določa postopke,ki morajo steči ob morebitnem odkritju prikritega grobišča,« je še pojasnil.

Zakon podprli v NSi in SMC

Poslanci so sprejeli tudi določilo, ki pristojnost za postopek odkrivanja prikritih vojnih grobišč dodeljuje ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, v čigar pristojnosti so pokopališka in pogrebna dejavnost ter urejanje pokopališč. Poslanci NSi in SMC so z večino podprli še nekoliko spremenjeno sestavo komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč in natančneje določili njene pristojnosti. SDS se je glasovanja vzdržala, proti pa so bili poslanci SD, Desus, ZaAB in ZL.

Sprejemanju zakona (in njegovemu besedilu) lahko sledite TUKAJ.