Dostojen pokop mrtvih je civilizacijska norma in naša skupna dolžnost

DELI:
03.03.2015, NSi
Huda jama - Vhod v Barbara rov

Huda jama – Vhod v Barbara rov

Ob šesti obletnici odkritja Hude jame v Novi Sloveniji podajamo naslednje sporočilo za javnost:

Na današnji dan pred šestimi leti je Slovenijo pretreslo grozljivo odkritje v Hudi jami, kjer so raziskovalci za enajstimi pregradami našli na stotine posmrtnih ostankov moških in žensk, ki so bili žrtve izvensodnih povojnih pobojev. Po ocenah strokovnjakov je neoznačenih oz. prikritih vojnih in povojnih grobišč v Sloveniji še približno 600. Z namenom, da takšno nevzdržno stanje končno prekinemo, smo se v Novi Sloveniji lotili priprave zakona, ki smo ga poimenovali Zakon o dostojnem pokopu.

V Novi Sloveniji se zavedamo, da narod, ki nima razčiščene lastne zgodovine, ne more trezno in jasno razmišljati o svoji nadaljnji poti. Neraziskane in zamolčane zgodbe iz naše polpretekle zgodovine Slovenijo še danes hromijo in onemogočajo, da bi se soočali s problemi sedanjosti in skupaj načrtovali prihodnost. Na mačehovski odnos države oz. pristojnega ministrstva do nerešenih problemov prikritih množičnih grobišč iz naše polpretekle zgodovine smo že večkrat opozorili, a so bila vsa prizadevanja zaman.

Ker je pokop mrtvih temeljna civilizacijska norma, smo krščanski demokrati pred nekaj meseci pričeli s pripravo Zakona o dostojnem pokopu, s katerim želimo prispevati k odpravi nevzdržnega stanja, ki smo mu priča tudi v Hudi jami, kjer posmrtni ostanki ljudi že več let na neprimerni način čakajo na dostojen pokop in večni mir. Zakon je predvsem tehnične narave in rešuje probleme, ki se sedaj v praksi pojavljajo pri načinu evidentiranja grobišč, izkopu žrtev, ravnanju s posmrtnimi ostanki itd.. Predlog zakona je trenutno v fazi usklajevanja med vsemi parlamentarnimi strankami, saj si želimo, da bi dobil čim večjo podporo.

Predlog zakona je podprl tudi starosta slovenske politike Ivan Oman, ki je dejal, da je zakonu mogoče nasprotovati le iz »političnih, ideoloških ali prestižnih razlogov«. Podporo zakonu je izrazila tudi Komisija Vlade RS za reševanje vprašanj prikritih grobišč, ki je opozorila, da Slovenija v tem trenutku po določbah mednarodnega prava, Zakonu o vojnih grobiščih in tudi po Zakonu o varstvu kulturne dediščine ne izpolnjuje svojih obveznosti.

Letos bo minilo 70 let od konca druge svetovne vojne in 25 let od slovenske odločitve za samostojnost. Zato se zdi leto 2015 dovolj simbolično, da končno in na dostojen način pokopljemo naše mrtve rojake.

Nova Slovenija – krščanski demokrati