Apel novi koaliciji: Ne uničite vsega, kar smo v enem letu težko zgradili

DELI:
27.02.2013, NSi

Ljubljana (27.2. 2013) – V nadaljevanju današnje državnozborske seje je mag. Matej Tonin predstavil stališče NSi v zvezi s predlogom za izvolitev nove mandatarke Alenke Bratušek. Po orisu dogodkov, ki so pripeljali do razdora zdajšnje koalicije in navedbi njenih uspešno izpeljanih projektov je dejal, da “je pesimizma v Sloveniji res dovolj, žal pa se od lepih besed tudi ne da živeti.” Odgovornost vodenja države je po njegovem mnenju zelo velika in polna pasti. Glede odnosa do nove koalicije pa je mag. Tonin dejal: “Za poslansko skupino Nove Slovenije vam lahko garantiram, da vam ne bo nagajala.”

“Kljub težkim razmeram lahko izpostavim vseh pet projektov, ki bodo šli tako ali drugače v zgodovino zdajšnje vlade. Mislim, da ko jih bomo gledali z neko časovno distanco, bodo ocenjeni pozitivno. Ti projekti so Zakon o uravnoteženju javnih financ (ZUJF), pokojninska reforma, slaba banka, Slovenski državni holding, proračun in kot kaže zdaj je usklajena tudi reforma trga dela,” je dejal vodja poslanske skupine mag. Tonin. Pri tem je izpostavil zlasti pomembnost ZUJF in projekta slabe banke: “Enostavno se javnih financ ne da uravnotežiti drugače kot, da poskušaš čim bolj izenačiti prihodke in odhodke. Vse ostalo so pravljice. Vsaj jaz si ne znam predstavljati, da bi se nekdo zavzemal za uravnoteženje javnih financ in hkrati ne bi stremel k temu, da bi prihodke in odhodke izenačeval,” je pojasnil in dejal, da so pripravljeni temelji za sanacijo slovenskega bančnega sistema, ki za gospodarstvo ne opravlja tistih nalog, ki bi jih moral.

Draga nova koalicija, ne uničite tistega, kar smo mi v tem letu težko zgradili

Glede nove kandidatke za predsednico vlade je mag. Tonin, dejal, da sta imela kakšne besedne dvoboje in pri tem je tudi ostalo. “Moram reči, da je tudi zdajšnjo vladno koalicijo marsikdaj podučevala, kako bi bilo potrebno kakšno stvar rešiti in zato sem jaz vesel, da je zdaj dobila priložnost, da bo te stvari tudi pokazala. To ni sarkazem, to je resnično  moja iskrena želja. Seveda pa verjetno razume, da ne more pričakovati naših glasov, ker bi bilo to nekonsistentno in tudi nepošteno do naših obstoječih koalicijskih partnerjev. Seveda ji pa želimo vse dobro. Rekel vam bom samo to, draga nova koalicija, ne uničite tistega, kar smo mi v tem letu težko gradili in trdo delali,” je svoj govor zaključil vodja poslanske skupine NSi.

Jožef Horvat opozoril na napovedano ukinjanje Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu

Jožef Horvat je poslance naprej pozval k nekoliko bolj pošteni razpravi. “Čisto smo pozabili, da poročilo KPK še kako obremenjuje tudi ljubljanskega župana, torej župana vaše in moje prestolnice. Kako smo Slovenci hitro zaslepljeni, dovolj nam je zamrznitev, dovolj je bianko in kmalu bomo vsi bianko in kmalu bo celotna ta država bianko. Gospe in gospodje, kje je naša vest, naša pamet in naše srce,” je dejal in se vprašal kaj pomenijo napovedi nove mandatarke, da bo ukinila Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki je pristojen za Slovence v zamejstvu in po svetu. “Predlagam, da le prisluhnete, kolegice in kolegi iz bodoče koalicije, kriku gospoda Borisa Pahorja, ki pravi, da bi takšno dejanje bilo proti zgodovinsko. Jaz verjamem, da kolegica Alenka ni med tistimi, ki jim lastna država ni bila v miselnem horizontu in jo danes s težavo postavljajo na oltar slovenskega naroda, kot to pravi zelo znana slovenska doktorica zgodovinskih znanosti. Ministrica in minister za Slovence po svetu mora biti po zakonu, ki smo ga sprejeli v mandatu 2004/2008, mora biti na svoji funkciji predvsem s srcem. Našo ministrico gospo Ljudmilo Novak so Slovenci v zamejstvu in po svetu sprejemali z odprtimi rokami, s solzami radosti v očeh. In danes se temu režite, danes se temu smejite in hočete amputirati eno petino slovenskega narodovega telesa. Namreč, okrog pol milijona ljudi živi izven meja Republike Slovenije, v Italiji 85 tisoč, v Avstriji 25 tisoč, na Hrvaškem 13 tisoč in na Madžarskem približno 3.400.”

“Jaz bi želel kolegici Alenki, da bo mandatarka, ne bianko mandatarka, da bo mandatarka s slovensko vestjo, z dušo in s srcem in želim povedati tudi to, da državljani nismo enaki med seboj, nismo enakopravni, smo pa enakovredni in želim, da kolegica Alenka to pomni. Želim ji srečno, ker srečo bomo vsi skupaj potrebovali, “ pa je v zaključku svoje razprave dejal Horvat.