Alojz Sok za izenačitev standardov na podeželju in v mestu

DELI:
19.01.2009, NSi

Župan Ormoža in nekdanji poslanec NSi Alojz Sok se je v izjavi za javnost  zavzel za  izenačitev standardov  na podeželju in v mestu. V  skladu z zakonom o osnovnem šolstvu so slovenske občine dolžne zagotavljati prevoz otrok v šole za vse učence, ki so od šole oddaljeni več kot štiri kilometre. Zakon o varnosti v cestnem prometu med drugim v dvaindevetdesetem členu določa, da morajo otroci »med vožnjo z avtobusom, razen med vožnjo z mestnim avtobusom v naselju, sedeti na sedežih, vgrajeni v vozilu in biti pripeti z vgrajenimi varnostnimi pasovi«.
 
Ti dve z zakonom določeni obvezi za podeželske občine predstavljata vse večje stroške, saj se je na področju prevoza šolskih otrok zaradi številnih predpisov vzpostavil svojevrsten monopol. Prevozniki tako v medsebojnem dogovoru dosegajo maksimalne cene.

Zanimivo je, da mestni avtobusi lahko prevažajo otroke iz obmestnih naselij tudi stoje. Torej na mestnih avtobusih je lahko več otrok kot ima avtobus sedežev, na drugi strani pa v avtobusih na podeželju nobeden od učencev med prevozom do svojega doma ali šole ne sme stati, četudi prevoz včasih traja le nekaj minut oziroma velikokrat celo manj kot štiri kilometre.

Število otrok je na šolskih avtobusih, zaradi različnih razlogov, iz dneva v dan različno, zato ni možno z natančnostjo planirati, koliko otrok je dnevno dejansko na posamezni avtobusni vožnji. V praksi to pomeni, da je potrebno pri nekaj več kot sto vozačih zagotoviti tri avtobuse prevoze vsak dan, pa četudi se na posameznem avtobusu pelje potem le par učencev.

Zaradi zgoraj omenjenih težav se je župan občine Ormož Alojz Sok odločil pisati vsem poslankam in poslancem ter notranji ministrici, da storijo vse za čimprejšnjo spremembo 92. člen zakona o varnosti v cestnem prometu in tako s spremembo tudi za podeželske občine uveljavite enak princip, ki je uveljavljen za primestne in mestne občine. Vsak avtobus ima namreč poleg sedežev tudi določeno število stojišč.

Ormoški župan Alojz Sok je svojo pobudo utemeljil tudi s primerom osnovne šole Velika Nedelja, kjer imajo 129 vozačev, za kar jim mora občina vsak dan zagotoviti tri avtobusne prevoze, čeprav bi bilo brez težav 129 vozačev prepeljati tudi z dvema avtobusoma. Župan Sok je na koncu pisma še dodal: »Če odmislimo stroške, proti taki rešitvi govori tudi vse večji problem globalnega segrevanja ozračja.«