Ali bo pravilnik o nujni medicinski pomoči pomenil korak nazaj?

DELI:
04.06.2015, NSi

Poslanci_NSiNova Slovenija je sopodpisala zahtevo za sklic izredne seje državnega zbora v zvezi z izvajanjem nujne medicinske pomoči (NMP). Ministrstvo za zdravje je namreč zaključilo z javno razpravo o predlogu pravilnika nujne medicinske pomoči. Na pristojnem odboru za zdravstvo so poslanci pri pravilniku predvsem izpostavljali predvsem odzivni čas na podeželju, ukinjanje dežurne službe v krajih, kjer ni urgentnega centra ter nejasna vloga prvih posredovalcev.

Poslanka Dimičeva je ministrstvo, ki je pripravilo predlog pravilnika o izvajanju NMP, pozvala k razumnim rešitvam, saj se po predlogu ne krepi primarna raven, ampak se ji jemlje nujna dežurna služba. Poudarila je, »da v Novi Sloveniji ne bomo pristali, da se človeško življenje meri v kilometrih in denarju. Če smo enakovredni pri plačevanju davkov, ne moremo pristati na to, da bodo nekateri pomoč dobili trikrat hitreje kot drugi državljani.« Potrebno je prisluhniti lokalnim skupnostim in tudi družinskim zdravnikom, ki opozarjajo na nedoslednosti in pomanjkljivosti osnutka pravilnika.

Izpostavila je problem Notranjske, Cerknice in Babnega polja, kjer nujna pomoč ni potrebna samo na domovih, ampak tudi na delovnih mestih. Gre namreč za precej gozdnato področje, kjer je poznavanje terena za dostop do ponesrečencev bistveno.

Poslanec Jožef Horvat je na seji dejal, da sedanji sistem ni idealen, zato je potrebna še toliko večja občutljivost pri spremembah. Strinja se, da ljudje nismo enaki in enakopravni, smo pa enakovredni, še posebej ko gre za reševanje človeških življenj. Pri tem je posebej izpostavil to, da mreža satelitskih urgentnih centrov(SUC) ne bo enakomerno razporejena po Sloveniji. To je podkrepil s primerom Lendave, ki kljub izpolnjevanju pogojev ne bo imela SUC.

Obveznost in dolžnost države je, da poskrbi za enakomerno dostopnost do nujne medicinske pomoči tudi v odročnejših predelih ter zagotavljanje dežurne službe ponoči in med vikendi.

Sprejeti sta bili priporočili o tem, da je Državni zbor opravil razpravo v zvezi z izvajanjem službe nujne medicinske pomoči v Republiki Sloveniji in njeno reorganizacijo ter priporočil Vladi RS in Ministrstvu za zdravje, da pred sprejetjem novega Pravilnika o službi nujne medicinske pomoči, z  njim seznani pristojni odbor državnega zbora.